SIK SORULAN SORULAR

• Kulak Yıkamak Alışkanlık Yapar Mı?
Her sene fizik tedavi görmek yine ister mi? Bu iki soru çok sorulur. KULAK KİRİ rahatsızlığa neden oluyorsa yıkamak yöntemlerden bir tanesidir. Kulak kirinin nedeni yıkamak değildir. Tıpkı vücut kirinin sebebi banyo yapmak olmadığı gibi.

• Kulak Temizlenirken Kulak Zarı Delinir Mi?
Kulak zarı yaklaşık 2,5 cm içeride ve belli bir eğimde durur. Eğer görmeden kulağınıza şiş, tığ gibi cisimler sokarak karıştırsanız delme ihtimaliniz vardır. Çocuğunun kulağını öperek aşırı sevgi gösteren bazı anneler de kulak zarının zedelenmesine neden olmuşlardır.

• Büyüklerimizden Kulak Ellenmez Diye Duyduk, Doğru Mu?
KBB Hastalıkları bir bilim dalıdır. Uzman olmak için beş yıllık bir sürede eğitim gerektirir.”Kulak elleme” yetkisi belli becerileri ve bilgileri kazandıktan sonra sınav ile kazanılır. Kulak sağlığınız için ne gerekiyorsa doktorunuza güvenin ve açık yüreklilikle endişelerinizi paylaşın.

• Burun Kanaması Beyinden Midir?
Burnun kanamasaydı beynin kanayacaktı” sözü bir yakıştırmadan ibarettir. Burun delikleri beynin dışarıya çıkış delikleri değildir. Örneğin kişi kaza geçirerek kafatası kırılırsa o takdirde burundan kan ve su gibi bir sıvı gelebilir.

• Çocuğum Çok Küçük. Geniz Eti Ameliyatı Olur Mu?
Çocuğunuzun hastalıklı büyümesini istemiyorsanız olur. Geniz eti ameliyatının yaşı yoktur. Fıtık, bazen apandisit gibi ameliyatlarda da yaş söz konusu değildir. Sünnet de bir çeşit ameliyattır. Ancak bademcik ameliyatı için yaş sıklıkla konu edilir.

• Çocuğum Gece Ağzı Açık Uyuyor. Horlaması Var, Zaman Zaman Da Nefesi Kesiliyor. Ameliyat Ettirmesek Olmaz Mı?
Çocuğunuzun kalbini, beynini sonuçta sağlığını düşünüyorsak ameliyat da bir çaredir. Ya ameliyat da edilemeseydi! Hastalıklar meydan okumayı sevmez. İnatçı ve kibirli insanlar hastalıklara mağlup olmuşlardır. Çocuklarının sağlıklarından da ebeveynler sorumludur. Doktorunuza güvenmeyi öğrenin; hastalıkla ilgili soru sormaktan çekinmeyin. Sonucu da tevekkül ile kabul edin.

• Çok Yakınım Boğaz Kanserinden Vefat Etti. Benim De Boğazımdan Şikayetim Var. Acaba ben de mi ?
Boğaz hem solunum hem de sindirim organı olduğu için pek çok kişinin boğazla ilgili zaman zaman şikayetleri olagelmiştir. Kanser boğaz hastalıklarından sadece bir tanesidir. Ayrıca kanser bulaşıcı değildir. Kanserli hastadan kanser bulaşmaz.
Doktorunuz şikayetinizin tam olarak ne olduğunu öğrendikten sonra sizi muayene edecek ve gerekiyorsa tahlil yaptıracaktır. Teşhisi koyduktan sonra doktorunuza güveniniz ve kontrole çağırırsa aksatmayınız.

• Doktorum Ameliyat Gerektiğini Söyledi. Bunun İlacı Yok Mu?
Ameliyatın zıddı ya da tersi ilaç değildir. Sağlığınızın bedeli ameliyat ise akıl buna katlanmanızı söyler.”Her nimetin bir külfeti vardır.”Zaten ameliyatla beraber ilaç da genellikle kullanılmaktadır.

• Bademcik tekrar eder mi?
Hayır, bademcik dokusu tam olarak çıkarıldıktan sonra bir daha tekrar etmez ancak ameliyat sırasında doku tam olrak çıkarılmaz ise bi dönem sonra kalan badecik parçasında enfeksiyon gelişebilir.