BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)

Burun estetiğiBurun operasyonu en sık uygulanan estetik cerrahi prosedürüdür. Estetik burun operasyonu ile burun boyutu arttırılabilir,azaltılabilir,büyük burun delikleri küçültülebilir,burun ucunun şekli değiştirilebilir, burnun alın ve dudak ile yaptığı açılar düzeltilebilir. Bu işlem sırasında nefes problemine neden olan kıkırdak ve kemik eğrilikleri de ortadan kaldırılabilir.
* ESTETİK BURUN OPERASYONU KİME UYGULANIR?
Her hastanın,estetik burun operasyonundan ne beklediği tam olarak anlaşılmalıdır. Operasyon öncesi gerçekleşen muayene sırasında  kişilerin beklentilerinin gerçekçi olduğu anlaşılmalıdır.
Bu operasyon burnun yüzün harmonisini bozduğu kişilerde uygulanır,boyut ve açılar değiştirilerek burun yüze daha uyumlu hale getirilir. Estetiğin temel iki kuralı olan ‘ oran ve simetri’  yi bozan şekil bozuklukları bu operasyonda düzeltilebilir. Burun operasyonu sonrasında kişilerin bakışı ,havası, gülüşü daha estetik hale gelir. Burun içerisindeki eğrilikler burnun dışında da eğrilik oluşumuna neden olabilir. İçerideki eğriliği düzeltmeden burnun dışındaki eğriliklerin düzeltilmesi mümkün değildir. Burun bir bütündür ve bu yaklaşımla hem nefes problemleri hem de estetik kusurlar düzeltilmiş olur. Estetik burun operasyonu olacak kişiler 16-17 yaşını geçmiş ve kendi kararını verebiliyor olmalıdır.
BURUN ESTETİĞİNDE ÖNEMLİ NOKTALAR
Yüz önden bakıldığında yatay düzlemde 3 bölümden oluşur. Orta bölümü burun oluşturur ve bu üç bölümün birbirlerine eşit olması gerekir. Burun boyutları , yüz boyutları ile uyumlu olmalıdır. Önden bakıldığında,burun deliklerinin sadece giriş bölümü görülmelidirç deliklerin 0,5 cm den daha gerisi görünmemelidir. Burun ucu simetrik,aynı yükseklikte iki tepeceikten oluşmalıdır. Sivri bir burun ucu doğal görünmez. Burun ucunu oluşturan kıkrdakların kenarları,burnun alt kısmında belli belirsiz görülmelidir. Burun ucu,burnun genelinden kopup ayrı bir parça gibi görünmemelidir. Elmacık kemikleri,çene kemikleri,alın kemiği iri olan bir kişinin yüzüne küçük bir burun yapılırsa burun yüzün ortasına sonradan eklenmiş gibi durabilir. Hastanın yüz yapısı operasyon planlanmasında esas alınmalıdır.
ESTETİK BURUN OPERASYONUNUN RİSKLERİ NELERDİR?
El becerisi,cerrahi için çok önemlidir. İyi el becerisine sahip bir cerahın elinde komlikasyonlar nadir ve çok küçüktür. İstenmeyen sonuçlar ihtimali alınan tedbirlerle azaltılabilmektedir. İyi cerrahi ile burunda görünür iz kalmaz. Doğru planlanmış ve el becerisi iyi olan bir cerrahın ellerinde burun ,her zman önceki halinden daha iyi hale getirilir.
OPERASYON SONRASI
Operasyondan sonra 2-4 saat anesteziye bağlı sersemlik olmaktadır. Estetik burun operasyonu sonrasında hastalar çok az ağrı duyarlar. Bu operasyonda kemiklerin doğru şekilde kalması ve şişlikler için alçı,burun içindeki kanama ve şişlik için de tampon kullanılır. Silikon tamponlar hem içindeki kanallar sayesinde hastanın nefes almasına izin verir hem de yapışmadığı için çıkartılırken ağrı veya kanamaya neden olmaz.
OPERASYON SONRASI NORMALE DÖNÜŞ
Hastalar rahatlıkla ertesi gün dışarı çıkabilir. 7. Günde alçı alınır.12. günde bantlar çıkarılır. Bundan sonra hasta normal haytına döner.